| Specification | Value |
|---|---|
| Model Name | ABB TRIO-27.6-TL |
| Brand | ABB |
| Type | on-grid |
| Max Load Capacity | 27,600 Watts |
| Voltage Class | 48V |
| Efficiency | 98.10% |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage Range | 200V - 800V DC |
| MPPT Trackers | 4 |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Surge Power | 41,400 Watts |
| Warranty | 10 Years |
| Weight | 42.00 kg |
| Dimensions | 660x735x270 mm |
| Cooling Method | Fan |
| Display | LCD |
| Communication | WiFi/Ethernet/RS485 |
| Certifications | CE/IEC61727/UL |
| Country of Origin | Italy |
| Price | PKR 1,145,000 |
Country: Switzerland
Premium industrial inverters for large-scale projects